pohotovost
603 948 609

Rocky a alkohol

 

      Vánoční čas a pečení cukroví patří k sobě. Rádi bychom upozornili na skryté nebezpečí, které v kuchyni číhá na Vašeho mazlíčka. Kynuté či kynoucí těsto je pro Vašeho čtyřnohého přítele lákavý a zároveň velmi nebezpečný pokrm. Jak vyplývá z následujícího případu na naší klinice.

      Před několika týdny jsme řešili akutní problém. Majitelka čivavy jménem Rocky nám volala okolo desáté hodiny večerní. Její pejsek byl celý den v pořádku, v podvečer začala péct, kousek kynutého těsta jí spadl na zem a Rocky ho hned s chutí pozřel. O tři hodiny později se najednou jeho stav začal progresivně horšit a při příjezdu na kliniku už Rocky jen ležel s nafouklým břichem na boku a velmi ztěžka oddychoval. Následovala kaskáda stabilizačních opatření, ale stav pacienta se příliš neměnil a ten upadal do hlubší a hlubší apatie. Když se nakonec vyzvracel, pochopili jsme, proč nám dosavadní terapie nefunguje. Ze zvratků byl cítit jen a pouze alkohol. Diagnóza byla přehodnocena na intoxikaci alkoholem, který vznikal z kynutého těsta v žaludku a střevech. Tento alkohol se rychle vstřebává do krve a jelikož ho není zrovna málo, má to velmi neblahý vliv na celé tělo. Po dalších stabilizačních opatřeních zahrnujících opakované výplachy žaludku, klyzmata, infuzní terapii, bylo konstatováno, že více už udělat nemůžeme. Bylo těsně před půlnocí.

20170818 122700

 

      Rocky se ale  nelepšil, břicho již měl splasklé, ale  stále  se nebyl schopen zvednout. Ani nevnímal okolí, teplota se začala snižovat. Stav zůstal takto stejný až do rána následujícího dne. První náznaky zlepšení se objevily okolo poledne,kdy se Rocky konečně zvedl, začal vnímat  a během odpoledne se snažil o chůzi.  Večer, tj. 24 hodin po sežrání těsta, byl propuštěn již s lepšími vyhlídkami domů. Od té chvíle se jeho stav už jen lepšil. Myslíme si, že o takovou zkušenost nikdo nestojí.

Takže mějte se při pečení na pozoru a své miláčky nenechávejte těsto ochutnávat!

Přejeme příjemné svátky.

 

Copyright © 2024 veterinární klinika YORICA