pohotovost
603 948 609

I kočky milují dárky

Vánoce se kvapem blíží a proto Vám opět přinášíme článek s vánoční tematikou. Minule jsme psali o pejskovi, který pomáhal při pečení, dnes Vám popíšeme případ kocourka netradičního plemene sphynx jménem Yoda, kterému se málem stala usudnou asistence při rozbalování dárků.

IMG 20170927 130441

V září letošního roku nás navštívili majitelé dvouletého kocourka Yody s velmi nepříjemnou zprávou, že Yoda před 3 dny rozkousal a sežral stužku na dárek. Nyní přestal jíst, kadit a začal zvracet.

Při klinickém vyšetření byla zjištěna mírná bolestivost břicha v oblasti žaludku. Vzhledem k nutnosti uvedení kocourka do celkové anestezie bylo provedeno vyšetření krve, které naštěstí neodhalilo žádné změny. Během té doby dostal Yoda stabilizační infuzní terapii.

Poté jsme přistoupili k samotnému zákroku. Po aplikaci anestetik jsme Yodu přenesli na operační sál, provedli intubaci a připojili na inhalační anestezii. Nejprve jsme zavedli endoskop přes jícen do žaludku, kde jsme záhy objevili ztracenou stužku modré barvy. Pomocí endoskopických kleští jsme stužku snadno a rychle přes jícen vytáhli ven z tlamy. Další pátrání v žaludku a tenkém střevě již neodhalilo nic.

20170916 141034

Vzhledem k tomu, že pomocí endoskopu nejsme schopni prohlédnout střeva v celém rozsahu a pravděpodobnost, že případné další kousky stužky nahmatáme přes stěnu břišní je nulová, provedli jsme dále tzv.probatorní laparotomii. Otevřeli jsme břišní stěnu a střeva v celém rozsahu manuálně prohmatali. Naštěstí jsme již nic neobjevili a nebylo tedy nutné otevírat střevo. Břišní dutina byla uzavřena a Yodu jsme ihned prubudili. Rekonvalescence probíhala velmi dobře. Yoda dostal širokospektrální antibiotika, léky proti bolesti a léky na zklidnění podrážděného žaludku. Po deseti dnech od zákroku jsme vytáhli kožní stehy a Yoda nám slíbil, že si při rozbalování dárků bude dávat větší pozor :-)

V tomto článku jsme Vám chtěli ukázat, jak nebezpečná jsou tzv. lineární cizí tělesa v zažívacím traktu (např.provázky, kousky hader...). Jedná se o dlouhá a tenká cizí tělesa, která při palpaci břišní dutiny nelze nahmatat a většinou nejsou patrná ani při rentgenologickém vyšetření. Yoda měl štěstí, že majitelé o pozřené stužce věděli, takže jsme při terapii šli "na jistotu". Pokud tuto informaci nemáme, často pacienty léčíme konzervativně symptomaticky a endoskopické vyšetření v celkové anestezii se odkládá. Proto nedávejte svým pejskům a kočičkám hračky, ze kterých můžou takovéto části spolknout a pokud najdete doma rozkousaný provaz, ze kterého bude část chybět, bedlivě sledujte stav Vašeho mazlíčka a při jakýchkoliv zažívacích potížích neodkládejte návštěvu veterináře.

IMG 20170927 130500

Copyright © 2023 veterinární klinika YORICA