pohotovost
603 948 609

Srdeční červi - hrozba Středomoří

Pokud plánujete se svým pejskem dovolenou u moře, nezapomeňte na ochranu před srdečními červy. Prevence je jednoduchá a léčba velmi komplikovaná.

 
DirofilariaDirofilarióza, neboli srdeční červivost, je parazitární onemocnění psů způsobené hlísticí Dirofilaria immitis. Dospělý jedinec tohoto parazita žije ve velkých cévách v blízkosti srdce nebo přímo v srdečních dutinách, kde se i množí a vznikají tzv.mikrofilárie. Ty potřebují pro další vývoj jako mezihostitele komára. Bodnutím dalšího zvířete se infekce přenáší.

Onemocnění se začíná klinicky projevovat často až po delší době, kdy dojde k pomnožení parazita v srdečních dutinách. Mezi klinické příznaky patří apatie, hubnutí, kašel, ztížené dýchání - vše způsobené selháváním srdce. Léčba je velmi složitá a následky tohoto onemocnění jsou pro většinu zvířat smrtelné.

Dirofilarióza je celosvětově rozšířené onemocnění. Závažný problém představuje zejména v USA, Kanadě, Africe, Asii, Austrálii a jižní Evropě (zejména oblast Středozemního moře). Ojediněle bylo onemocnění zaznamenáno i ve střední Evropě.
Mapa výskytu onemocnění v Evropě

Vzhledem k obtížné léčbě je velký důraz kladen na prevenci. Nejčastěji se k tomuto účelu používají tzv. spot-on pipety Advocate a Stronghold. Aplikace je jednoduchá a Vy si můžete dovolenou s pejskem užít bez obav z infekce srdečním červem.

1454933326 04949900

Zdroj: www.vetbook.org

Copyright © 2023 veterinární klinika YORICA