pohotovost
603 948 609

Ruptura Achillovy šlachy

Tento případ popisuje chirurgickou terapii ruptury Achillovy šlachy u feny hovawarta.

 
Agnes2Dne 4.7.2015 byla na naši kliniku přivedena 7-letá fena hovawarta Agnes projevující akutní kulhání na pravou zadní končetinu. Dva dny před nástupem kulhání byly Agnes vytaženy stehy po mastektomii spojené s kastrací (odstranění mléčné lišty z důvodu mnohočetných nádorů). Majitel uváděl, že fena se snažila pouze vstát, najednou začala naříkat a na nohu se už nedokázala postavit. Klinickým vyšetřením byla zjištěna hyperflexe hlezna a ruptura Achillovy šlachy. Rentgenologickým vyšetřením byla vyloučena zlomenina. Agnes dostala léky proti bolesti, antibiotickou clonu a ještě týž den se začal  přípravovat chirurgický zákrok.

Během operace byly oba odtržené konce šlachy přišity k sobě nevstřebatelným šicím materiálem a operační rána byla zašita standartním způsobem. Pro správné vyhojení sešité šlachy je nutné znehybnění hleznového kloubu po dobu 6-8 týdnů. U Agnes byla zvolena vzhledem k větší hmotnosti metoda znehybnění  pomocí  externí fixace, rám fixátoru tvořilo 5 závitových drátů, zavedených do kostí nad i pod hlezenním kloubem, a elastické trubice vyplněné akrylátovou pryskyřicí.

agnesRekonvalescence po operaci byla náročná. Každý druhý den se musely provádět pravidelné převazy. Agnes vše tolerovala velmi dobře. Již 3.den po operaci se pohybovala bez velkých obtíží a bylo nutné ji důkladně hlídat. Pro zhojení bylo nutné výrazné omezení  pohybové zátěže. Po 7 týdnech od operace byla externí fixace z končetiny odstraněna. Poté bylo nutné, aby Agnes začala nohu používat postupně. Z toho důvodu byla na končetinu přiložena na dalších 14 dní Robert-Jonesova bandáž.

Nyní je již téměř rok od operace a Agnes nohu zatěžuje zcela bez problémů.

Copyright © 2024 veterinární klinika YORICA