pohotovost
603 948 609

Externí fixace zlomeniny

V tomto článku Vám popíšeme chirurgické řešení zlomeniny vřetenní a loketní kosti u dvouletého italského chrtíka.

Majitelka fenky italského chrtíka Baja navštívila v odpoledních hodinách naši kliniku pro akutní kulhání. Baja běhala po louce, špatně doskočila, začala naříkat a již se nebyla schopna postavit na levou přední končetinu. Rentgenologickým vyšetřením jsme zjistili kompletní zlomeninu vřetenní a loketní kosti cca 1,5cm od zápěstního kloubu s mírnou dislokací.

baja2

Baja byla ihned hospitalizována, podali jsme silné léky proti bolesti a začalo se s přípravou na operaci. Při operačním zákroku byla zlomenina částečně reponována a znehybněna metodou externí fixace – do kostí jsou kolmo na dřeňovou dutinu zavedeny dráty, které se pomocí pryskyřice spojí do tzv.externího fixátoru. Výhodou tohoto řešení je minimální invazivita zákroku.

Již 4 týdny po operaci bylo na kontrolním RTG snímku patrné srůstání kostí, Baja nohu bez problémů používá. Externí fixátor byl na končetině ponechán celkově 10 týdnů, kdy byly již kosti kompletně srostlé.

baja1

Nyní je již téměř rok od zákroku a Baja se stále bezstarostně raduje z pohybu a dovádí na louce se svými psími kamarády.

IMAG1090

Copyright © 2024 veterinární klinika YORICA