pohotovost
603 948 609

Neskákej z toho okna!!

V těchto letních dnech, které často doprovází vysoké teploty, si téměř každý otevře okno nebo balkónové dveře. Někteří majitelé koček si však neuvědomují, že i okno otevřené pouze na "ventilačku" představuje obrovské nebezpečí. Kočička zahlédne ptáčka a ani se nenadějete a Váš miláček se nachází o několik pater níže. Tento článek popisuje přesně takový případ - teplé počasí, otevřené okno, 5.patro a pohřešovaná kočka.

Majitelé dorazili na naši kliniku s desetiletou kastrovanou kočičkou, kterou nalezli na zemi pět pater níže pod svým bytem neschopnou pohybu a upadající do bezvědomí. Klinickým vyšetřením byl zjištěn šokový stav, apatie, neschopnost se postavit na zadní končetiny, výrazná bolestivost v oblasti pánve (palpací potvrzena krepitace) a dechové obtíže (dýchání s otevřenou tlamou). Ihned byla zavedena intravenózní kanyla a zahájena protišoková terapie. Poté jsme provedli ultrazvukové vyšetření dutiny břišní pro vyloučení krvácení, které se naštěstí nepotvrdilo. Dále byly zhotoveny RTG snímky pánve a hrudníku, kde jsme nalezli fracturu pánve zasahující do kyčelního kloubu, dále dislokovanou zlomeninu hrudní kosti a mírný edém plic v oblasti zlomené hrudní kosti.

 

Glejtek nový

 

Po stabilizaci životních funkcí byl pacient uveden do inhalační anestezie a poté byla kvůli zabránění další traumatizace a následnému krvácení do plic zahájena revize zlomeniny hrudní kosti. Fragmenty kosti byly navráceny do původní polohy a zafixovány pomocí nevstřebatelného šicího materiálu. Během zákroku nedošlo k žádným komplikacím a pacient se probral z narkózy velmi rychle. Během následujícího dne dechové obtíže již vymizely a majiteli jsme doporučili následnou revizi zlomené pánve. Ta nemohla být kvůli délce této operace a edému na plicích pacienta provedena ihned.

 

Glejtek 170619 CHEST 0001 PrimaConsole

 

Tímto článkem jsme chtěli zejména upozornit na problematiku koček žijích v bytě, které podlehnou loveckým pudům a vyskočí z otevřeného okna. Pokud máte doma kočičku, je nutné všechna okna zabezpečit pomocí sítí a zabránit těmto život ohrožujícím pádům. Ne vždy to bohužel dopadne jako v tomto případě a my musíme pro zranění neslučitelná se životem provést eutanázii.

Copyright © 2024 veterinární klinika YORICA