pohotovost
603 948 609

Nádor na slezině...

V tomto článku Vám popíšeme případ 11 let staré fenečky jorkšírského teriéra Eimi, u které jsme zjistili nádor na slezině, mnočetné cysty na vaječnících a počínající selhávání ledvin.

Majitelé Eimi navštívili naši kliniku koncem června letošního roku a jako hlavní problém uváděli cca měsíc trvající zvýšený příjem tekutin a následné pomočování. Také uvedli, že Eimi zrovna dohárala. Vyšetřením moči jsme zjistili masivní proteinurii (zvýšené množství bílkoviny) a nízkou hustotu. Z toho důvodu jsme dále doporučili ultrazvukové vyšetření břicha se zaměřením na pohlavní a močový aparát a vyšetření krve. Na ultrazvuku jsme odhalili mnohočetné cysty na obou vaječnících, dělohu normální velikosti, obě ledviny měly zastřenou a podezřelou architekturu s hyperechogenní kůrou a na slezině kavernózní kulovitý útvar velikosti 2 x 2,5cm, susp. neoplastického původu (foto).

20170714 173121 eimi

Vyšetření krve také bohužel odhalilo příznaky počínajícího selhávání ledvin (azotémie, hypokalémie, hyponatrémie) a probíhající zánět (zvýšené množství bílých krvinek). Vzhledem k přítomnosti bílkoviny v moči a podezřelého nálezu na ledvinách při ultrazvukovém vyšetření se susp. jedná o primární postižení ledvin. Majiteli uváděný zvýšený příjem tekutin může souviset s onemocněním ledvin, ale také může být způsobený hyperestrogenismem z cyst na vaječnících. Nyní nastalo složité rozhodování, zda s tímto stavem ledvin podstupovat náročnou operaci, při které se Eimi vykastruje a provede se splenektomie (odstranění sleziny). Nasadili jsme širokospektrální antibiotika, ledvinnou dietu Hills k/d, ACE-inhibitor benazepril pro lepší prokrvení ledvin a dietetický přípravek pro podporu funkce ledvin ve formě sirupu Pronefra.

kidney health 2016 packshot dog

Během následujícího měsíce jsme kontrolovali krevní i močové parametry funkce ledvin, které se postupně upravovaly. Vzhledem k tomu jsme se po necelém měsíci rozhodli, že Eimi operaci podstoupí.

Koncem července, kdy se spousta lidí těší na dovolenou, se majitelé Eimi dostavili na naši kliniku na plánovaný zákrok. Eimi byla uvedena do celkové inhalační anestezie, připravili jsme a vydezinfikovali operační pole a operace mohla začít. Díky postižení ledvin jsme se snažili co nejvíce zkrátit operační čas. Proto jsme využili laparoskopický nástroj Caiman určený k rychlému uzávěru cév a oddělování tkáňových struktur. Nejprve byla Caimanem odstraněna slezina, poté kauterizovány cévy vyživující vaječníky a následně odstraněna děloha. Po zašití břišní stěny, podkoží a kůže jsme Eimi urychleně probudili.

 
Při kontrole následující den vypadala Eimi velmi dobře. Již něco snědla i se napila. Kvůli onemocnění ledvin jsme pro jistotu podali infuzní terapii a na bolest silná opioidní analgetika. Následující dny se již Eimi dařilo velmi dobře, proto nás navštívila až 10 dní po zákroku na vytáhnutí stehů. Rána již byla krásně zahojená. Majitelům jsme doporučili dále pokračovat v nastavené ochranné léčbě ledvin (Hills k/d, ACE-inh., Pronefra) a po 1-2 měsících provést opět kontrolu parametrů funkce ledvin. Budeme doufat, že dojde k dalšímu zlepšení a Eimi se bude dál radovat ze života.

york2

Copyright © 2024 veterinární klinika YORICA