Chameleon žrout

Naši kliniku nenavštěvujou pouze pejsci a kočičky. Čím dál častěji léčíme také domácí mazlíčky z plazí říše. V tomto článku Vám popíšeme případ nenasytného chameleona.

Chameleon Buddy se poprvé ukázal na naší klinice v listopadu 2016. Buddy je žrout a cvrčky má velmi rád, proto majitelku zaskočilo, že už asi 5 dní nechce moc jíst, v den vyšetření už nejedl vůbec a začal hubnout. Při palpaci břicha jsme objevili podezřele tvrdé útvary, proto jsme se rozhodli provést RTG vyšetření. Při něm se bohužel potvrdilo naše podezření - Buddy snědl pár kamínků ze své podestýlky.
Cham1Na snímku bylo patrné, že již prošly celým trávícím traktem a jsou těsně před vyústěním kloaky. Proto jsme se rozhodli přistoupit zatím ke konzervativnímu ošetření. Buddy dostal celková antibiotika, léky podporující střevní peristaltiku a klystýr s teplým infuzním roztokem a olejem. Majitelce jsme poradili, ať doma dává opakované teplé koupele. Během následujících 5 dnů jsme toto ošetření opakovali. Buddy každý den vykadil pár kamínků a dařilo se mu lépe a lépe. Začal opět jíst a přibývat na váze a my jsme doufali, že si Buddy vzal ponaučení a zjistil, že kameny a štěrk jíst nemá.
Cham2
O vánočních svátcích se ale Buddy ukázal u nás zase. Podestýlku již měl bez kamínků, ale při toulkách po bytě se mu podařilo nějaké objevit v květináči. Situace se opakovala a stejně jako před měsícem vše dobře dopadlo.

Poté jsme Buddyho neviděli více než půl roku. Během té doby krásně vyrostl, ale bohužel nezmoudřel - opět snědl hlínu z květináče. Použili jsme stejný postup jako v předchozích případech (antibiotika, léky na zažívání, klyzma), tentokrát však bez úspěchu. Buddy stále nejedl, nekadil a hubl. Po několika dnech jsme se tedy rozhodli přistoupit k chirurgickému řešení.

Buddy byl uveden do celkové inhalační anestezie. Na břiše jsme provedli řez přes kůži, podkoží a břišní svaly až do dutiny břišní. Následně jsme nahmatali ve střevě tuhou náplň, kterou jsme šetrnou palpací vymasírovali přes kloaku ven. Poté jsme břišní stěnu třemi etážemi stehů opět uzavřeli a Buddyho jsme urychleně probudili.

Při kontrole následující den nám majitelka s nadšením oznámila, že Buddy opět začal jíst. Další rekonvalescence již probíhala velmi dobře a při vytahování stehů již byl Buddy v plné síle a ránu měl krásně zahojenou.
Cham3



Ordinační hodiny

NUTNÉ SE OBJEDNAT!!!
Pondělí - Pátek
8:00-12:00 13:00-18:30
Sobota
8:30-11:00
Neděle
8:30-11:00 (pouze akutní)

TELEFON:
596 913 397

MOBILNÍ TELEFON:
739 802 030

 

e-mail: info@klinika-yorica.cz

Copyright © 2024 veterinární klinika YORICA